A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

  • Parent Category: Zdjęcia

Be-Being

Podczas trzeciego dnia Festiwalu w Centrum Sztuki Impart można było zobaczyć multimedialny pokaz koreańskiej grupy artystycznej Be-being. Zaprezentowali projekt Yi-myun-gong-jak poświęcony maskom oraz tradycji ich użycia w Korei.


Ascetycznie ubrani artyści, w identycznych, zielonych koszulach weszli na scenę i : zaczęli grać. Była to surowa, zimna estetyka, mająca swój ustalony porządek. W pewnym momencie na scenę kudłaty stwór energicznie tańcząc i biegając po scenie i po widowni, wprowadzając chaos i zamęt do idealnie zharmonizowanej muzyki. Dźwięki powstawały przez pojedyncze, miarowe uderzania w drewniane instrumenty muzyków. : Następnie, na scenie pojawiły się jeszcze dwie postaci, obie w drewnianych maskach na twarzy. W momencie ich chodzenia po linie rozłożonej na deskach sceny, muzycy powtarzali kilkakrotnie te same sekwencje muzyczne. :

 

Całość była... dość oryginalna i uświadamiała jak bardzo odmienna jest koreańska : kultura. Jak bardzo niezrozumiała... przynajmniej dla mnie.

 

BE-BEING
Przebudzenie tradycji
Koreańska maska w minimalistycznej odsłonie

Be-Being to zespół utworzony w 2007 roku przez siedmiu koreańskich muzyków, zajmujących się na co dzień działalnością artystyczną w bardzo różnych dziedzinach: popularnej muzyce współczesnej, tańcu nowoczesnym, koreańskiej muzyce tradycyjnej czy filmowej. Grupa zajęła się eksplorowaniem tamtejszej tradycji sztuk widowiskowych i muzyki w celu wypracowania nowej, uwspółcześnionej formy. Yi-myun-gong-jak, z którym Be-Being wystąpi na tegorocznym Brave Festival, to multimedialny projekt poświęcony masce oraz tradycji jej użycia w muzyce i sztukach performatywnych Korei.