A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

  • Parent Category: Zdjęcia


Tovil to pradawne, rytualne tańce ze Srilanki. Jest wiele rodzajów Tovil. W środę byliśmy świadkami : Sanni Yakuma rytualu leczniczego, którego tancerze wcielili się w demony chorób, które dręczą ludzkość. Zwykle w rytuale występuje 18 demonów, ale ze względu na długość całości zaprezentowano tylko : niektóre demony: dolegliwości żołądkowych, niemocy, reumatyzmu, padaczki, głuchoty i tymczasowego szaleństwa. Podczas rytuału pieśni i bębnienie mają upokorzyć demony, by można było przejąć nad nimi kontrolę. Następnie demony otrzymają dary, które mają poskromić ich gniew. Na końcu pojawi się władca demonów, który nakarze im przyjąć dary i przestać nękać ludzi.

 

Spotkanie z lankijskim rytuałem Sanni Yakuma odbyło się w kręgu rozpalonych pochodni oraz przy dźwiękach bębnów, tworzących atmosferę nadchodzącym demonom. Niektóre z nich porywały się na dialog z pieśniarzami, inne oddawały się bez reszty muzyce, przy której każdy ich ruch był uosobieniem pazerności, niepohamowania i żądzy. Niektóre, bardzo podstępnie - wywoływały ataki śmiechu, sugerując w ten sposób niewielką szkodliwość. Na co ufna publika dawała się nabierać jak małe dzieci. A nie można ani na chwilę zapomnieć, że to demony. Złośliwe i podstępne, atakujące znienacka i już nie odpuszczające. Podłe, bezwzględne i od wieków nękające ludzkość.
Przyzwyczajeni do powszechnej służby zdrowia, nowoczesnej aparatury i antybiotyków zapomnieliśmy jak to było kiedyś.

Brave festival uświadamia nam, że są jeszcze kultury, które odprawiają rytuały przeciwko chorobom.


 :Zdjęcia można przełączać kursorami strzałek na klawiaturze.

TOVIL
Lankijskie tańce demonów
Egzorcyzmy ludu Sinhala

Tovil to określenie zbioru tradycyjnych lankijskich rytuałów leczniczych i egzorcyzmów. Istnieje wiele rodzajów Tovil: różnią się one pod względem formy i przebiegu, a zależą od specyficznych sposobów nękania człowieka przez demony. Jednym z najbardziej powszechnych na Sri Lance jest Sanni Yakuma, zwany też Daha Ata Sanni. Rytuał ten składa się z : tańców 18 demonów (sanni) – z których każdy symbolizuje inne schorzenie. Podczas Sanni Yakuma tancerze w maskach różnych sanni zjawiają się kolejno na scenie. Każdy z nich identyfikowany jest jako jedna z 18 dolegliwości na podstawie maski właśnie, a także gestów i osobniczych tanecznych manieryzmów.

źródło: bravefestival.pl