A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

  • Parent Category: Zdjęcia

Muzyka z gatunku mbira to praktykowana od wieków tradycja ludu Shona z Zimbabwe, której nadrzędną funkcją jest umożliwienie kontaktu ze światem zmarłych przodków i opiekunów plemienia.

Mbira stanowi zatem pomost między dwiema przenikającymi się rzeczywistościami, przerzucany przez muzyków w trakcie całonocnych ceremonii mapira. Równocześnie słowo mbira odnosi się do niezwykle popularnego na kontynencie afrykańskim instrumentu z rodziny lamellofonów, którego zachwycające brzmienie wprowadza słuchaczy w rodzaj transu, wynosząc ich ponad realne tu i teraz. Ambuya Nyati nauczyła się grać mbira w snach, gdy była jeszcze dzieckiem. Świadectwem jej wyjątkowych zdolności jest także fakt stałego połączenia z duchem pradziadka, Sekuru Nyathi. Jako medium, żyła łącząca dwa osobne, tętniące życiem światy, Nyati zdolna jest pomagać przychodzącym do niej z daleka potrzebującym, którym przekazuje rady Sekuru, wspiera ich, leczy za pomocą ziół, tytoniu, źródlanej wody. Podczas Brave Festival Ambuya Nyati zaprezentuje utwory mbira w towarzystwie swojej córki Spiwe Nyazigo. Wystąpi nie tylko jako muzyk, reprezentantka niezwykle bogatej kultury i tradycji Zimbabwe, ale i działaczka na rzecz zwiększenia świadomości świata o problemach nękających Afrykę.

źródło: materiały prasowe Brave Festival

Muszę przyznać, że muzyka była bardzo inspirujaca. Święty instrument ma ciekawe brzmienie. Przypomina nieco cymbałki a rytm był mocno transowy. Jednocześnie nie był tak męczący jak współczesny Trance. Towarzysząca artystce córka tańczyła w miejscu z bardzo oryginalnymi grzechotkami zrobionymi z jakiś owoców. Poza barave nie ma takiej mozliwości aby posłuchać tego typu muzyki. Barwnej i nasyconej naturalnym pięknem. Pirwotną siłą, która szarpie w sercu zapomniane struny żywiołow. Mieszkając w mieście naszemu życiu nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Zapomnieliśmy jak to jest w buszu gdzie niostrożny myśliwy może stać się zwierzyną. W dziczy, gdzie rytm życia związany jest z porą dnia i nocy. Gdzie życie, z regóły jest bardzo krótkie, a przeżywają tylko najsilniejsze osobniki. I taka też była ta muzyka. Dzika i jednocześnie hipnotyzująca. Przypominająca nam o tym co utraciliśmy zamieszkując w mieście. Trochę smutna, melancholijna i budząca pragnienie powrotu tego czego już nie mamy i nawet sobie tego nie uświadamiamy.

 

Czwartek 05.07.2012

Brave Festival 2012
g. 21 :
Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7
Wrocław
NYATI - kobiece medium. Głos przodków i tajemna moc świętego instrumentu ludu Shona

Organizator: www.bravefestival.pl