A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

  • Parent Category: Zdjęcia

Debaa otworzyło festiwal z radością, ekspresją i niezwykle barwną kolorystyką.  :Na koncert złożyły się czyste pieśni pochodzące z rdzennych obszarów czarnego lądu oraz mocno zabarwione islamskimi akcentami. Dzięki temu powstały bardzo oryginalne rytmy, które trudno gdziekolwiek usłyszeć.


Gdy zamykałem oczy, wyobraźnia podsuwała mi widok Sahary pod ciemno-błekitnym nocnym niebem. Skąpa roślinność i całe morze piachu. Cisza tak głęboka, że aż niemożliwa dla wyobrażenia sobie przez zwykłego mieszczucha, ale nie całkiem - słychać trzask ognia, bębny, tamburyna, piszczałki i śpiewające debaa kobiety. Śmiałe, pełne szczęścia i absolutnie skupione na trwaniu w tych pozytywnych emocjach i dzieleniu się nimi z innymi. Mimo, że muzyka nie należy do popularno-rozrywkowej, to z koncertu wyszedłem pozytywnie naładowany jakąś mistyczną energią, której trudno szukać w słodko-mdłych, europejskich balladach. :

Debaa to 15-osobowy, składający się wyłącznie z kobiet zespół pochodzący z wyspy Majotta. Kultura położonej pomiędzy Madagaskarem a wybrzeżami Mozambiku wyspy czerpie zarówno z afrykańskich tradycji, jak i z wpływów Islamu. Prawdziwie mistycznym przeżyciem jest usłyszeć ich hipnotyczne inkantacje o ziemskiej i niebiańskiej miłości. Dziś debaa jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet i stanowi dla nich okazję do jednoczenia się i wspólnego dzielenia momentów radości. Dziewczęta uczą się debaa w szkołach koranicznych, gdzie studiują też Koran i poznają inne islamskie zwyczaje muzyczne. Tradycja ta stała się bardzo istotnym elementem żeńskiej wspólnotowości.

Poniedziałek 02.07.2012
Brave Festival 2012
g. 20
Centrum Sztuki "Impart"
ul. Mazowiecka 17
Wrocław
DEBAA - pieśni miłosno do Proroka. :

Organizator: www.bravefestival.pl