A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Brave Festival (7-12.07.2013)

  • Parent Category: Wydarzenia
  • Published: Monday, 01 July 2013 10:39

Za tydzień rusza 9. edycja Brave Festival

 

W nadchodzącą niedzielę, 7 lipca, rozpoczyna się 9. edycja Brave Festival – sztandarowego wydarzenia programu kulturalnego Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W tym roku festiwal przeciw wypędzeniom z kultury odbędzie się pod hasłem „Zaginiony rytm” i potrwa do 12 lipca.

 

Tegoroczna edycja Brave Festival poświęcona będzie prastarym rytmom z różnych zakątków świata, które przetrwały do dziś dzięki izolacji od globalnej cywilizacji. Widzowie odnajdą je w mało znanych gatunkach muzycznych i unikatowych technikach wokalnych prezentowanych przez artystów z Korei, Indii, Burundi, Maroka, Algierii i RPA. Poznamy między innymi szamańską muzykę w wykonaniu koreańskiej grypy Cheong-bae, tradycyjne pieśni plemienia Xhosa z Republiki Południowej Afryki, dźwięki tradycyjnych bębnów królewskich z Burundi i pieśni berberyjskich kobiet z Maroka.

 

– Tak naprawdę Brave festiwalem jest wyłącznie z nazwy – mówi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny i pomysłodawca projektu. – Wydarzenia, które rozgrywają się w jego obrębie, często przekraczają ramy koncertu czy spektaklu, przybliżając go raczej ku zgromadzeniu na kształt greckiego agonu. W prezentowanych na Brave pieśniach, tańcach, rytuałach kryje się tajemnica i klucz do tego co niewidoczne i nienazwane, ale możliwe do przeżycia – dodaje.

 

Warto wiedzieć, że Brave Festival to ogromne przedsięwzięcie, które poprzez swoją działalność artystyczną stara się pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego całkowity dochód z biletów przeznaczany jest na cele charytatywne. Jak co roku beneficjentem wydarzenia będzie organizacja ROKPA International niosąca pomoc dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.

 

Spotkania z artystami

 

Dodatkowo podczas cyklu spotkań Brave Meetings codziennie odbywać się będą dyskusje w Klubie Festiwalowym w Mleczarni. Zebrani tam artyści opowiedzą o swojej kulturze, jej wpływie na ich życie i twórczość. W spotkaniach wezmą udział tancerki Addal z Maroka, indyjska artystka Rupinder, grupa Mohini Devi, algierska pieśniarka Hourią Aïchï i brytyjski fotograf Bryan Watt. Wstęp na Brave Meetings jest bezpłatny.

 

Odważne filmy

 

Drugiego dnia Brave Festival rozpocznie się 8. Przegląd Filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną nagradzane na całym świecie dokumenty i filmy fabularne. Tradycyjnie, święto kina kulturowo zaangażowanego odbędzie się w trzech cyklach. W Brave Focus przyjrzymy sie kulturze Kambodży – kraju próbującym odzyskać swój własny, odebrany mu brutalnie rytm. Kulturoznawcza podróż odbędzie się za sprawą filmów khmeryjskiego reżysera Rithy Panha. W ramach Brave People Doc zaprezentowane zostaną sylwetki wyjątkowych osób, które wbrew społecznym schematom i barierom, podejmują próbę walki z obojętnością i naprawy ludzkiego bytu. Natomiast cyklem ściśle nawiązującym do hasła tegorocznego Przeglądu będzie Brave Contexts, w ramach którego zobaczymy wybitną trylogię tętniących rytmem dokumentów Godfrey'a Reggio: „Koyaanisqatsi”, „Powaqqatsi”, „Naqoykatsi” oraz filmy „Baraka” i „Samsara” w reżyserii Rona Fricke. Wszystkie te tytuły, mimo że noszą miano kultowych, bardzo rzadko pokazywane były polskiej publice. Prezentacja ich wszystkich razem w ramach jednego festiwalu jest wydarzeniem bezprecedensowym!

 

Program edukacyjny

 

Od 25 czerwca trwa także 4. edycja Brave Kids – międzynarodowego programu edukacyjnego. W tym roku do Polski zaproszono setkę dzieci z 16 grup artystycznych z całego świata, m. in. z Chin, Ugandy, Zimbabwe, Gruzji, Laosu, Czech, Kirgistanu i Indii. Poprzez sztukę i wspólną pracę dzieci uczą się tolerancji i otwartości na inne kultury. W tym roku Brave Kids po raz pierwszy odbywa się równolegle w czterech miastach Polski – we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Puszczykowie k. Poznania. Zwieńczeniem programu będzie przygotowywany w dolnośląskich Krośnicach wielokulturowy spektakl, który zostanie zaprezentowany w Imparcie podczas finału Brave Festival (12 lipca).

 

Nocne szaleństwa

W czasie Brave prężnie działał będzie Klub Festiwalowy Mleczarnia (Włodkowica 5), gdzie oprócz spotkań w ramach Brave Meetings, co wieczór do późnej nocy artyści wypełniać będą klub muzyka.

 

Wejściówki na poszczególne wydarzenia Brave Festival można nabyć bezpośrednio w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57) w godz. 10:00 – 19:00 oraz w punktach sieci TicketPRo i drogą internetową na www.tickets.bravefestival.pl.

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Brave Festival: http://bravefestival.pl/

 

źródło: bravefestival.pl